هنگامي که قصد داريد فضاي داخلي منزل خود را تغيير داده يا تعمير کنيد، بايد به نکات مهم بسياري توجه کنيد. يکي از مهمترين نکات، رنگ است. رنگ يک اتاق يکي از پر اهميت ترين عناصر تزئيني يک اتاق است.

شما با طرحريزي صحيح ميتوانيد رنگ را براي ايجاد حال و هوايي خاص، افزودن به ارتفاع سقف يا به ارمغان آوردن گرما در سردترين مکانها، به کار بريد. رنگي که با دقت و صحيح انتخاب شده باشد ميتواند با کمترين هزينه، اهدافي از اين دست را محقق کند.

 رنگ سفيد، يکي از پر طرفدارترين رنگها براي ديوار است. سفيد رنگي بسيار تطبيق پذير بوده و ميتواند در هر خانه اي به بهترين شکل ممکن مورد استفاده قرار بگيرد. اين رنگ تقريبا با هر سبک و سليقه دکوراسيون جور در ميآيد و استفاده از آن چند مزيت عمده دارد. شايد مهمترين اين مزايا، قابليت رنگ سفيد در بزرگ جلوه دادن فضاهاي کوچک باشد. حتي کوچکترين اتاقها هم با ديوارهاي سفيد چند متر بزرگتر به نظر ميرسند. مزيت ديگر، افزودن نور اتاق و ايجاد حالت تازگي و تميزي است. سفيد براي اتاقهاي يک خانه ييلاقي يا خانه هاي مناطق گرم بسيار مناسب است و ميتواند از حرارت روزهاي داغ تابستاني بکاهد.

با اين حال، رنگ سفيد با همه محسناتش، معايب اندکي نيز دارد. اگر تعداد ديوارهاي سفيد بيش از حد باشند، فضاي خانه سرد و ناخوشايند به نظر ميرسد. از طرفي تميز نگهداشتن اين رنگ هم کار چندان ساده اي نيست.

بسياري از افراد براي خنثي کردن مشکلات رنگ سفيد، قبل از رنگ زدن به ديوارها، مقداري از رنگي ديگر را به رنگ سفيد اضافه ميکنند. افزودن اندکي رنگ قرمز يا آبي ميتواند تاثير سرد و چشم آزار سفيد مطلق را از بين برده و در عين اينکه در نهايت رنگ همچنان سفيد ديده ميشود، اما بسيار چشم نوازتر خواهد بود.

 رنگ بسيار پر طرفدار ديگر، رنگ شيري يا کرم است. رنگ کرم به خصوص براي استفاده در فضاهاي بزرگ انتخابي مناسب است. بر خلاف سفيد اين رنگ موجب بزرگ نمايي فضا نميشود. وجود اندکي رنگ گرم در اين ترکيب، اندکي حس مردانه به فضا منتقل ميکند. اين رنگ با طيف وسيعي از رنگها، به خصوص انواع آبي و صورتي ترکيبي جذاب ايجاد ميکند. اين رنگ را در اتاقهاي کوچک به کار نبريد زيرا بر فضا سنگيني کرده و اتاق را به شدت افسرده کند.

رنگهاي کرم- قهوه اي نيز چند رنگ پرطرفدار براي رنگ آميزي فضاي داخلي هستند.

علاوه بر سفيد و طيف رنگهاي کرم- قهوه اي، چند رنگ پرطرفدار دیگر نيز براي رنگاميزي فضاي داخلي وجود دارد. محبوب بودن بعضي از رنگها معمولا به کاربرد اتاق هم بستگي دارد.براي مثال، رنگ زرد رنگي گرم است که معمولا با خوشبختي و شادي و پايکوبي مرتبط است. اين رنگ به مقدار زياد براي آشپزخانه و حمام مورد استفاده قرار ميگيرد. زرد براي استفاده به مقدار کم براي تاثيري ظريف و شادي آور در اتاقها نيز به کار ميرود. مثلا اگر ديوار بالاي وان حمام را زرد کنيد، از استحمام خود بيشتر لذت خواهيد برد.

 


يک رنگ گرم پر طرفدار ديگر، رنگ قرمز است. قرمز رنگي بسيار پويا و پر تحرک است و به همين دليل عده بسياري آنرا تنها براي تقويت رنگ اتاق و در گوشه و کنار استفاده ميکنند نه در تمام اتاق. افزودن چاشنيهاي کوچکي از رنگ قرمز در قالبهايي چون کوسنهاي کوچک در اتاق نشيمن يا يک ظرف پر از سيب بر روي ميز آشپزخانه ميتواند اين فضاهاي پر استفاده را بيش از پيش پر انرژي کند. يک مزيت رنگ قرمز اين است که ميتوان آنرا به شيوه هاي مختلف تعديل يا تشديد کرد. اگر کمي نارنجي به آن اضافه کنيد، رنگ قرمزي بيش از پيش درخشان خواهيد داشت. اگر هم به زمينه هاي رنگي سرد تمايل بيشتري داشته باشيد، ميتوانيد به سراغ ترکيبات رنگ قرمز با آبي رفته و در عين برخورداري از رنگي مشخص و ديدني، آنچنان قرمز قرمز هم نباشيد.

رنگهاي موجود در سمت سرد طيف رنگ نيز، از جمله رنگهاي پر مصرف هستند. رنگ آبي براي استفاده در اتاق خواب و به خصوص اتاق پسر بچه ها مورد استفاده قرار ميگيرد زيرا بيش از هر رنگي با جنسيت آنها همخواني دارد. اين رنگ براي اتاق خواب بزرگسالان نيز بسيار مناسب است و با داشتن انواع سايه و روشنها ميتواند در يک اتاق خواب مشترک، با وسايل و انتخابهاي هر دو جنس همخواني داشته باشد. آبي کمرنگ، براي عده بسياري يادآور روزهاي آفتابي تابستان است و رنگهاي لاجوردي و آبي دريايي نشانگر ظرافت و زيبايي هستند.

در کل، رنگها بنا به مناسبتها، شرايط آب و هوايي، کاربرد خاص يک اتاق و دلايل مختلف ديگر مورد استفاده قرار ميگيرند و اگر رنگي کاربرد کمتري دارد، به معناي نامناسب بودن آن نيست. محبوبترين انتخابها، از آن جهت عموميت يافته اند که ميتوانند با انواع سليقه ها و نيازهاي افراد منطبق شده و طيف وسيعي از سبکها و شيوه هاي چيدمان گوناگون را با خود همراه کنند.

منبع هنردستی

+ نوشته شده توسط کدبانو در شنبه ششم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 11:11 |