ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط کدبانو در سه شنبه هفدهم آبان 1390 و ساعت 17:49 |
سكوت‌ بصري در منزل

سكوت بصري در منزل

آيا مي‌دانيد كه فضاي زندگي‌تان هم نياز به نفس كشيدن دارد؟ اگر تمام فضاي يك منزل يا هر محيط ديگري كه در طول شبانه‌روز از آن استفاده مي‌كنيم، پر و مملو از اشياء و وسايل باشد، ديگر جايي براي نفس كشيدن باقي نمي‌ماند. فضاهاي خالي در معماري و دكوراسيون، آنجا كه ذهن از تصاوير خالي شده و براي حظ بصري جديد آماده مي‌شود، نقش مهمي در ايجاد سكوت بصري ايفا مي‌كنند.

به عبارتي، سكوت بصري، همان نقطه الهام موسيقي در فضاي منزل شماست؛ جايي كه با يك سكوت هر چند كوتاه و كوچك مي‌توان بيننده را براي شنيدن يك ريتم جديد يا يك دكور جديد آماده كرد.

حال چگونه مي‌توان آن نقاط حساس و كليدي را در منزل پيدا كرد و از آنها براي حفظ هارموني و توازن فضاي زندگي كمك گرفت؟

اولين فضايي كه مي‌تواند با سكوت بصري فضاي دكوراسيون منزل شما را دگرگون كند، فضاهاي ارتباطي هستند. گاهي اوقات راهروهايي كه به اتاق‌هايتان ختم مي‌شوند خالي به نظر مي‌رسند و سعي مي‌كنيد آنجا را با وسايلي مانند گلدان، كنسول، آينه و حتي چند قاب عكس پر كنيد. اما اگر فضا خالي باشد، ذهن‌تان را از تصاوير پذيرايي، هال و آشپزخانه خالي كرده و براي دريافت تصاوير جديد آماده مي‌كنيد. در اين شرايط هميشه فضاي اتاق‌ها جلوه بهتر و مطلوب‌تري خواهد داشت.

گوشه و كنجي كه در اتاق نشيمن يا پذيرايي هميشه خالي به نظر مي‌آيد، يا ديواري بدون قاب عكس يا حتي ‌ديواري به رنگ سفيد، همه و همه يادآور سكوت هستند. اين فضاها به ديوارهاي ديگر كه با كاغذ ديواري يا چند تابلو مزين شده‌اند جلوه بيشتري مي‌دهند و كنج ديگر منزلتان را كه با ميز دكوراتيو يا گلدان تزئين شده شاخص‌تر مي‌كنند.

اگر به فضايي با ديوارهاي پوشيده از تابلو و نقاشي و پر از اشياء و وسايل گوناگون وارد شويد، كمتر به ياد مي‌آوريد كه دقيقا در آن فضا چه ديده‌ايد؛ اما هيچ‌كس يك مبل زيبا و خوش‌رنگ را كه به تنهايي در كنار شومينه قرار گرفته، فراموش نمي‌كند. در طراحي مينيمال هم همين امر باعث ماندگاري و زيبا شدن فضا مي‌شود.

حال به اطرافتان با دقت و حساسيت بيشتري نگاه كنيد، گوشه‌هاي خالي خانه‌تان را بيابيد. اين گوشه‌ها ممكن است كنجي، راهرويي يا حتي ديواري خالي از قاب عكس باشد. هر آنچه در اين فضاها قرار داده‌ايد، برداريد تا منزل‌تان كمي خلوت شده و هارموني نت و سكوت در فضاي زندگي‌تان جاري شود. آرامش در فضاهاي خالي چندين برابر فضاهاي شلوغ است. پس سكوت بصري منزل‌تان را فراموش نكنيد تا بتوانيد از دكوراسيون موردعلاقه‌تان لذت ببريد.

+ نوشته شده توسط کدبانو در یکشنبه هفتم آذر 1389 و ساعت 12:36 |

 يك اتاق خواب مدرن

  اتاق خواب مدرن

 

 

 

 

 

 

 

امروزه سبك غالب بسیاری از اتاق خواب‌های معاصر، حد فاصل بین مینی‌مالیسم و تجملي است و دیگر از آن افراط در به کارگیری اشیاء خبری نیست. طراحان براي چيدمان اتاق خواب، بهترین وضعیت را براي خواب مد نظر قرار می‌دهند. اتاق خواب‌ها با استفاده از پنجره‌های بزرگ و شیشه‌های قدی، پرده‌های نیمه‌شفاف، سایه‌بان و دیگر عناصر معماری از نمای فضای سبز بیرون بهره می‌گیرند و آرامش را از طبيعت بازمي‌يابند. در اين مبحث، برخي عناصر يك اتاق خواب مدرن را با يكديگر مروز مي‌كنيم.

تخت‌خواب

•    طراحان داخلی در دهه‌های اخیر طرح کلی تخت‌خواب را تغییر داده‌اند. باور غالب اين است كه هرچه ارتفاع تخت‌خواب بلندتر باشد راحت‌تر است، اما امروزه طراحان تخت را کم ارتفاع می‌گیرند. به این ترتیب به جای آنکه تخت نماد انسجام و سرسختی باشد، به عنوان یک شیء سبک به نظر مي‌آيد که فقط اندکی از سطح زمین بالاتر قرار می‌گيرد.

•    امروزه ديگر کمتر طراحی اعتقاد دارد که سر تخت را حتما باید به دیوار چسباند. استفاده یا عدم استفاده از سر تخت که هنوز هم عنصری متداول و مرسوم است، مطابق ذوق و سلیقه فرد تغییر می‌کند. تکنیک‌های نورپردازی می‌توانند به جای سر تخت، نقطه کانونی در اتاق خواب به وجود بياورند.

رنگ

•    براي رنگ یک اتاق خواب، بهتر است از رنگ‌های درخشان پرهیز کنیم؛ زيرا ممکن است مانع استراحت و آرامش افراد شود. اگر رنگ‌های زنده را بیشتر می‌پسندید، سایه‌های مختلف رنگ آجری در کنار رنگ کرم می‌تواند انتخاب مناسبي باشد.

•    اگر به دنبال اتاق خوابی با فضای گرم سنتی و اندکی هم تجملی هستید، استفاده از رنگ‌های به‌کار رفته در صنایع دستی شرقی راه‌حل مناسبي است. رنگ‌های گرم مثل طلائی، نارنجی، قرمز و آجری كه در طرح‌های سنتی شرقی زياد ديده مي‌شود، نمایی باشکوه و گرم در دکوراسیون اتاق ايجاد مي‌كند. علاوه بر به کارگیری این رنگ‌ها، استفاده از پارچه‌های زینتی شرقی و سوزن‌دوزی نيز جذابیت اتاق خواب را دو چندان مي‌كند.

•    تركیب رنگ‌های زرد و سبز در فضای اتاق خواب بسیار چشم‌نواز خواهد بود. توجه كنيد كه غالب شدن رنگ سبز بر زرد در یك اتاق نشیمن بر جذابیت و حس سرزندگی در آن می‌افزاید؛ اما در یك اتاق خواب اگر بخش زيادي از  فضا به رنگ زرد باشد، آرامش ايجاد مي‌شود و غالب شدن رنگ سبز، بیش از اندازه به فضا شور و انرژی می‌بخشد.

سطوح

در طراحی اتاق خواب نه تنها انتخاب رنگ، بلكه میزان به‌كارگیری آن‌ها و سطوح مورد استفاده نيز اهمیت زيادي برخوردار است. ایجاد رابطه میان سطوح رنگی گوناگون با جزئیاتی مانند یك قاب عكس، حاشیه‌های كاغذ دیواری نصب شده به دیوار، تكرار طرح خاصی بر روی ملحفه و روبالشی‌ها یا حتی قرار دادن یك جفت آباژور یا گلدان بر روی پاتختی‌ها یا میز آرایش می‌تواند به دكوراسیون یك اتاق خواب، انسجام و هماهنگی بیشتری ببخشد.

برای اينكه يك اتاق خواب متفاوت و زيبا داشته باشيد، به ترکیب سطوح طرح‌دار نيز دقت كنيد. بهتر است سطوحی ساده و روشن براي فضای اتاق انتخاب كنيد تا چشمان‌تان به خوبي استراحت كند.


 

 

+ نوشته شده توسط کدبانو در یکشنبه هفتم آذر 1389 و ساعت 12:25 |

5 نکته درباره پرده‌های خانه

پرده یکی از عناصر اصلی دکوراسیون در خانه‌های ایرانی است. پرده علاوه بر ایجاد زیبایی در خانه می‌تواند عیوب دیوار و چارچوب پنجره‌ها را هم بپوشاندپرده یکی از عناصر اصلی دکوراسیون در خانه‌های ایرانی است. پرده علاوه بر ایجاد زیبایی در خانه می‌تواند عیوب دیوار و چارچوب پنجره‌ها را هم بپوشاند. برای اینکه پرده‌های خانه‌تان ظاهری شیک و وزین داشته باشد به این نکته‌ها توجه کنید.

 

1.مهم‌ترین نکته درباره پرده جنس پارچه آن است. برخی تصور می‌کنند تنها پارچه‌‌های حریر و توری برای پرده‌، مناسب هستند. در حالی که بهتر است پارچه پرده سنگین باشد. البته سنگین بودن پارچه به معنای خشک و شق‌ورق بودن آن نیست. خیلی از پارچه‌های نرم وجود دارند که در عین نظافت دارای ظاهری محکم و باوقار هستند. همچنین پارچه پرده باید تا حدی انعطاف‌پذیر باشد که هنگام چین خوردن و آویزان شدن شکیل بوده و جلوه مناسبی داشته باشد.


2.بهتر است پرده چندلایه داشته باشد. یک پرده تک نمی‌تواند جلوه خاصی داشته باشد. این لایه‌ها می‌توانند شامل پشت‌‌دری، آستر، والان و انواع شیدها باشند. انتخاب و تشخیص اینکه کدام لایه‌ها برای پرده خانه شما مناسب باشد به سلیقه شما بستگی دارد اما بهترین حالت نصب والان و پشت‌دری یا آستر است.


3.هرچه پرده پرچین‌تر و متراکم‌تر باشد زیبایی بیشتری دارد. برای این منظور باید عرض پرده 5/1 تا 2 برابر عرض پنجره باشد. چین پرده نباید کم باشد تا بتواند پنجره را به خوبی پوشش دهد.


4.بعد از اتمام کار تزیینات و ریزه‌کاری‌ها را فراموش نکنید. مرتب کردن چین‌ها، استفاده از رواق‌های زیبا برای حاشیه والان و انتخاب و نصب گیره پرده‌های زیبا در زیباتر شدن نمای پرده بسیار موثر است.


5.مواردی که گفته شد نکته‌های کلیدی هستند و شما می‌توانید هر طور که می‌خواهید طبق سلیقه خودتان کارهای دیگری انجام دهید اما تناسب پرده با رنگ و نوع چیدمان خانه را هرگز فراموش نکنید. پرده‌ها باید با سایر عناصر دکوراسیون خانه هماهنگی داشته باشند تا به زیبایی چیدمان خانه بیفزایند.

منبع:salamat.ir
 
+ نوشته شده توسط کدبانو در سه شنبه دوم آذر 1389 و ساعت 11:53 |

طراحی و ساخت کشو در ترکیب ساختار برخی از لوازم دکوراسیونی- کاربردی مانند میز آرایش، پاتختی، میزتحریر، کمدهای تمام کشودار، بعضی از میزهای پذیرایی و حتی تختخواب ها و بسیاری نمونه های دیگر از این دست، علاوه بر ایجاد زیبایی ظاهری، یکی از راهکارهای مناسب جهت تقسیم بندی محدوده فضای اشغال شده توسط آن لوازم به حساب می آید.

علاوه بر اینها امروزه تولیدکنندگان با هدف استفاده بهینه از فضا، نمونه های کاربردی مستقلی از کشوها با ابعاد و جنس های مختلف شامل فلز، چوب و پلاستیک تولید کرده اند که در میان آنها انواع پلاستیکی به جهت داشتن مزایای متعدد از اهمیت ویژه ای برخوردارند، این مزایا عبارتند از:

۱) با توجه به چرخ دار بودن اغلب مدل های آنها، حمل ونقل و جابه جایی شان به راحتی انجام پذیر است.

۲) با آب و موادشوینده به طور مستقیم قابل شست وشو هستند.

۳) تنوع در فرم ظاهری و همچنین رنگ آمیزی این کشوها، امکان استفاده در اکثر مکان های کاربردی را با هر پالت رنگی فراهم می سازد در نتیجه آنها را می توان حتی به طور مستقل در گوشه ای از اتاق کار، اتاق بچه ها، اتاق خواب، آشپزخانه و حتی سرویس های بهداشتی مورد استفاده قرار داد.

۴) به جهت پلاستیکی بودن اسکلت و کشوها، از وزن کمی برخوردارند.

۵) این قبیل کشوها در ابعاد مختلفی از بزرگ گرفته تا خیلی کوچک تولید شده اند لذا علاوه بر اقلام بزرگ خرده ریزها نیز می توانند کشوهای مخصوص خود را داشته باشند.

لازم به ذکر است که تنوع موجود در شکل، رنگ، ابعاد و همچنین کلیه موارد یادشده سبب شده است که این کشوها علاوه بر داشتن کاربردی مستقل، در اندازه های گوناگون برای تقسیم بندی مکان های کوچکتر همچون انبارها، کمدهای دیواری، کابینت های آشپزخانه و حتی کشوهای بزرگتر و بسیاری فضاهای دیگر مانند آنها مورد استفاده قرار گیرند.ولی صرف نظر از همه اینها، کشوها به عنوان یکی از راهکارهای استفاده بهینه از فضا، خود نیز نیازمند تقسیم بندی هستند که برای این منظور هم راه های گوناگونی وجود دارد ولی انتخاب هر کدام رابطه مستقیم با کاربرد آنها و در نتیجه لوازمی که برای قرار دادن در کشو در نظر گرفته شده دارد.

● به عنوان مثال به چند نمونه اشاره می کنیم:

۱) بهترین روش برای تقسیم بندی و نظم بخشیدن به کشوهای کابینت های آشپزخانه، کاربرد تقسیم کننده های پلاستیکی است که در قالب سینی های چندخانه ای، دیواره دار و همچنین قوطی های دردار در فروشگاه های عرضه کننده لوازم پلاستیکی با ظاهری زیبا به فروش می رسند.

۲) اگر شیشه های ادویه جات و یا شیشه های عطر و لوازم آرایش و بهداشتی را در داخل کشوها قرار داده ولی از جابه جایی آنها به هنگام بازوبسته کردن کشو احساس نارضایتی می کنید، کافی است به یک و یا دو ضلع همجوار کشوی چوبی موردنظر دو عدد میخ با فاصله دلخواه و با توجه به نوع کاربرد نصب کنید، سپس یک تکه کش به طولی متناسب با فاصله دو میخ و همچنین لوازم مخصوص کشو، فراهم کرده و دو سر کش را به میخ ها متصل کنید. حال لوازم موردنظر را مابین کش و دیواره کشو قرار دهید. به این ترتیب کش مانع جابه جایی لوازم و احیاناً آسیب رسیدن به آنها هنگام باز و بسته شدن کشو می شود.

۳) هنگامی که سرویس لیوان و یا استکانی را در بسته بندی مخصوص خود خریداری کرده اید، جعبه آن را دور نیندازید. شما می توانید از تقسیم بندی مقوایی داخل جعبه که به صورت شبکه ای بوده و برای جداسازی لیوان ها و استکان ها از هم به کار می رود، برای نظم بخشیدن به کشوی کوچک مخصوص جوراب ها، روسری و همچنین لباس های زیر استفاده کنید. با این کار هر تکه لباس در هر خانه ای از آن شبکه مقوایی جای گرفته و فضای داخل کشو همواره مرتب و منظم خواهد شد.

۴) از جعبه ها و قوطی های محکم مواد و لوازم مختلف برای تقسیم بندی فضای داخل کشو استفاده کنید. به عنوان مثال جعبه های فلزی شکلات، گز، سوهان برای خرده ریزهای داخل کشوهای کابینت آشپزخانه، لوازم التحریر بچه ها، لوازم آرایشی، زیورآلات، ابزارآلات فنی کوچک، لوازم خیاطی، داروها و کاربردهایی مانند اینها بسیار مناسبند.

تنها کافی است پس از پر کردن فضای این جعبه ها، برچسبی نشانگر لیست مواد و لوازم داخل هر کدام را بر روی جعبه بچسبانید. این کار را بر روی نمای کشوهایی که خود عامل تقسیم بندی فضای کمد و یا انباری هستند نیز انجام دهید.

۵) شما می توانید برای تقسیم بندی کشوهای بزرگ از مجموعه ای از کشوهای کوچکتر نیز استفاده کنید. این کشوها برای نظم دادن به خرده ریزهایی همچون لوازم آرایشی و بهداشتی، زیورآلات و غیره کارایی بسیاری دارند.

 

+ نوشته شده توسط کدبانو در شنبه هفدهم مهر 1389 و ساعت 22:4 |

 

دکوراسیون با زرد:
زرد رنگ گلها، لیموترشها و ‌آفتاب می باشد که می‌توان با استفاده از این رنگ تغییرات زیادی در خانه ایجاد کرد. از این تصاویر می‌توانید ایده‌های جالب برای دکوراسیون منزلتان بیابید.
 

دنج و زیبا:

 

دیوارهای به رنگ زرد کره‌ای فضای راهرو را با رنگ خود گرم ساخته‌اند اضافه کردن چندین بالش زیبا به پارچه زرد و چهارخانه این نیمکت، فضایی دنج و زیبا برای نشستن ایجاد کرده است.

لیموشیرین و لیموترش:

 
  

با استفاده از گلهای زرد رنگ و کتاب زرد روی میز تماس‌هایی از رنگ زرد دراین اتاق نشیمن دیده می‌شود. در این اتاق برای تکمیل دکوراسیون اتاق، از یک کاناپه به رنگ لیمو شیرین و یک پرده به رنگ لیمو ترش استفاده شده که به زیبایی اتاق افزوده است.

روستایی فرانسوی:

 

زرد، آبی و سفید ترکیب زیبا و جذاب این منزل به سبک روستاهای فرانسوی می‌باشد. سایه‌روشن‌های رنگ زرد، این فضا را برای ناهارخوری عالی ساخته است، زیرا هم زیباست و هم روشن است و هم خوش رو.

رنگهای اولیه:

  

زرد و آبی و قرمز مشهورترین رنگهای اصلی و اولیه می باشند. رنگهای غنی و چوبهای به رنگ تیره که در این اتاق خواب یافت می‌شوند درکنار هم عالی کار می‌کنند. رنگ سفید روتختی و پرده به روشنی اتاق کمک کرده است.

رنگ کوزه ها:  

  

گلدانهای شیشه‌ای به رنگ زرد ذرتی یک راه خلاقانه می باشد برای اضافه کردن لکه های رنگی در یک اتاق و استفاده از این رنگ در کوسنها نیز نوع دیگری از لکه گذاری رنگی می باشد. این گونه خلاقیتها این امکان را می‌دهد با تغییر فصل یا تکراری شدن رنگ بتوان آن را براحتی با رنگ دیگر تعویض کرد.

افسون روستایی:  

 

قرار دادن ظرف ها با رنگمایه‌ای طلایی در یک قفسه با طرح قدیمی می‌تواند زندگی و نشاط را به یک فضا مثل آشپزخانه و اتاق نشیمن بدهد. استفاده از رنگهای تیره در قفسه و صندلی و میز و کف باعث شده است که فضا گرم و روستایی نشان داده شود.

ظرافت سادگی:

  

رنگهای گرمی چون زرد، طلایی و رنگ نارنجی به این فضا ظاهری خردمندانه داده است. دیوارها و کف و پرده‌ها همگی در رنگهای خنثی مثل سفید و کرم بکار رفته است. رنگ زرد بالشها و رو کش مبلها و تابلوی زیبای هنری مقداری رنگ به اتاق افزوده استة اما فضا هنوز غنی و برازنده می باشد.

رنگهای خنثی: 

  

تماسهای کوچکی از رنگ زرد این فضا را از حالت خنثی بودن خارج ساخته و به آن روشنی داده است. طرح‌های زیبایی روتختی رنگهای زرد و آبی و بژ را با هم ترکیب ساخته و یک تعادل زیبا بین مونث و مذکر ایجاد کرده است. بکار بردن یک تاج سخت و نیمکت با خطوط صاف احساسی از مدرن و معاصر بودن ایجاد کرده است.

نقطه کانونی:  

 

رنگ دیوار و بشقابهای طرحدار و آباژورها در بین این دو ستون سفید رنگ کانون اصلی این فضا می‌باشد با اینکه رنگ زرد در دیگر قسمتهای فضا هم استفاده شده است.

انتخابی در حال جنبش:

  

بکار بردن طیف رنگ زرد تیره و پرجنب و جوش در اتاق، به فضا حرکت و زندگی داده است. استفاده از رنگ آبی و سفید به خوبی در برابر دیوار زرد رنگ بکار رفته است و فضا را از حالت سنتی بودن خارج ساخته است.

منبع:سیمرغ
+ نوشته شده توسط کدبانو در دوشنبه بیست و نهم مهر 1387 و ساعت 11:37 |
هنگامي که قصد داريد فضاي داخلي منزل خود را تغيير داده يا تعمير کنيد، بايد به نکات مهم بسياري توجه کنيد. يکي از مهمترين نکات، رنگ است. رنگ يک اتاق يکي از پر اهميت ترين عناصر تزئيني يک اتاق است.

شما با طرحريزي صحيح ميتوانيد رنگ را براي ايجاد حال و هوايي خاص، افزودن به ارتفاع سقف يا به ارمغان آوردن گرما در سردترين مکانها، به کار بريد. رنگي که با دقت و صحيح انتخاب شده باشد ميتواند با کمترين هزينه، اهدافي از اين دست را محقق کند.

 رنگ سفيد، يکي از پر طرفدارترين رنگها براي ديوار است. سفيد رنگي بسيار تطبيق پذير بوده و ميتواند در هر خانه اي به بهترين شکل ممکن مورد استفاده قرار بگيرد. اين رنگ تقريبا با هر سبک و سليقه دکوراسيون جور در ميآيد و استفاده از آن چند مزيت عمده دارد. شايد مهمترين اين مزايا، قابليت رنگ سفيد در بزرگ جلوه دادن فضاهاي کوچک باشد. حتي کوچکترين اتاقها هم با ديوارهاي سفيد چند متر بزرگتر به نظر ميرسند. مزيت ديگر، افزودن نور اتاق و ايجاد حالت تازگي و تميزي است. سفيد براي اتاقهاي يک خانه ييلاقي يا خانه هاي مناطق گرم بسيار مناسب است و ميتواند از حرارت روزهاي داغ تابستاني بکاهد.

با اين حال، رنگ سفيد با همه محسناتش، معايب اندکي نيز دارد. اگر تعداد ديوارهاي سفيد بيش از حد باشند، فضاي خانه سرد و ناخوشايند به نظر ميرسد. از طرفي تميز نگهداشتن اين رنگ هم کار چندان ساده اي نيست.

بسياري از افراد براي خنثي کردن مشکلات رنگ سفيد، قبل از رنگ زدن به ديوارها، مقداري از رنگي ديگر را به رنگ سفيد اضافه ميکنند. افزودن اندکي رنگ قرمز يا آبي ميتواند تاثير سرد و چشم آزار سفيد مطلق را از بين برده و در عين اينکه در نهايت رنگ همچنان سفيد ديده ميشود، اما بسيار چشم نوازتر خواهد بود.

 رنگ بسيار پر طرفدار ديگر، رنگ شيري يا کرم است. رنگ کرم به خصوص براي استفاده در فضاهاي بزرگ انتخابي مناسب است. بر خلاف سفيد اين رنگ موجب بزرگ نمايي فضا نميشود. وجود اندکي رنگ گرم در اين ترکيب، اندکي حس مردانه به فضا منتقل ميکند. اين رنگ با طيف وسيعي از رنگها، به خصوص انواع آبي و صورتي ترکيبي جذاب ايجاد ميکند. اين رنگ را در اتاقهاي کوچک به کار نبريد زيرا بر فضا سنگيني کرده و اتاق را به شدت افسرده کند.

رنگهاي کرم- قهوه اي نيز چند رنگ پرطرفدار براي رنگ آميزي فضاي داخلي هستند.

علاوه بر سفيد و طيف رنگهاي کرم- قهوه اي، چند رنگ پرطرفدار دیگر نيز براي رنگاميزي فضاي داخلي وجود دارد. محبوب بودن بعضي از رنگها معمولا به کاربرد اتاق هم بستگي دارد.براي مثال، رنگ زرد رنگي گرم است که معمولا با خوشبختي و شادي و پايکوبي مرتبط است. اين رنگ به مقدار زياد براي آشپزخانه و حمام مورد استفاده قرار ميگيرد. زرد براي استفاده به مقدار کم براي تاثيري ظريف و شادي آور در اتاقها نيز به کار ميرود. مثلا اگر ديوار بالاي وان حمام را زرد کنيد، از استحمام خود بيشتر لذت خواهيد برد.

 


يک رنگ گرم پر طرفدار ديگر، رنگ قرمز است. قرمز رنگي بسيار پويا و پر تحرک است و به همين دليل عده بسياري آنرا تنها براي تقويت رنگ اتاق و در گوشه و کنار استفاده ميکنند نه در تمام اتاق. افزودن چاشنيهاي کوچکي از رنگ قرمز در قالبهايي چون کوسنهاي کوچک در اتاق نشيمن يا يک ظرف پر از سيب بر روي ميز آشپزخانه ميتواند اين فضاهاي پر استفاده را بيش از پيش پر انرژي کند. يک مزيت رنگ قرمز اين است که ميتوان آنرا به شيوه هاي مختلف تعديل يا تشديد کرد. اگر کمي نارنجي به آن اضافه کنيد، رنگ قرمزي بيش از پيش درخشان خواهيد داشت. اگر هم به زمينه هاي رنگي سرد تمايل بيشتري داشته باشيد، ميتوانيد به سراغ ترکيبات رنگ قرمز با آبي رفته و در عين برخورداري از رنگي مشخص و ديدني، آنچنان قرمز قرمز هم نباشيد.

رنگهاي موجود در سمت سرد طيف رنگ نيز، از جمله رنگهاي پر مصرف هستند. رنگ آبي براي استفاده در اتاق خواب و به خصوص اتاق پسر بچه ها مورد استفاده قرار ميگيرد زيرا بيش از هر رنگي با جنسيت آنها همخواني دارد. اين رنگ براي اتاق خواب بزرگسالان نيز بسيار مناسب است و با داشتن انواع سايه و روشنها ميتواند در يک اتاق خواب مشترک، با وسايل و انتخابهاي هر دو جنس همخواني داشته باشد. آبي کمرنگ، براي عده بسياري يادآور روزهاي آفتابي تابستان است و رنگهاي لاجوردي و آبي دريايي نشانگر ظرافت و زيبايي هستند.

در کل، رنگها بنا به مناسبتها، شرايط آب و هوايي، کاربرد خاص يک اتاق و دلايل مختلف ديگر مورد استفاده قرار ميگيرند و اگر رنگي کاربرد کمتري دارد، به معناي نامناسب بودن آن نيست. محبوبترين انتخابها، از آن جهت عموميت يافته اند که ميتوانند با انواع سليقه ها و نيازهاي افراد منطبق شده و طيف وسيعي از سبکها و شيوه هاي چيدمان گوناگون را با خود همراه کنند.

منبع هنردستی

+ نوشته شده توسط کدبانو در شنبه ششم مهر 1387 و ساعت 11:11 |

طاقچه ها- رف ها، ارسی ها، هشتی ها، حوض ها و باغچه ها تنها شماری از عناصر كالبدی طراحی داخلی در ایران هستند. روش معماران گذشته ایرانی در به كارگیری این عناصر، در راستای آن بوده تا از جذابیت فُرم كاسته شود و به غنای فضا افزوده گردد. این همان هندسه همراه با تزئینات است.
به نظر می رسد طراحی داخلی در ایران، از یك سو در چنبره نوستالژیای تاقچه ها، رف ها و اُرسی های قدیم گرفتار مانده و از سوی دیگر به دكوراسیون و ابعاد دراماتیك و تزئینی فضاها تقلیل یافته است. با تمام اینها، طراحی داخلی فرآیندی است كه همزمان می بایست سویه های زیباشناختی و عملكردی را سامان دهد. طراحی داخلی یك ساختمان، داستانی است كه شخصیت اصلی آن خود انسان است؛ در این بین حضور او در این فضا، چگونگی آن و ویژگی های فضایی كه انسان در آن قرار می گیرد، می تواند تداعی كننده اصولی باشد كه در ادامه ۷ اصل از آنها را می خوانید:

۱- نور را دریاب: نور عنصری است كه با آن دیدن اشیا ممكن می شود. نور می تواند ریتم خلاقانه ای به یك فضای داخلی ببخشد. بدون نور، نه فرم را احساس می توان كرد، نه رنگ را و نه بافت را. نورپردازی در یك فضای داخلی پیامدهای مهمی در بردارد. چه بسا نورپردازی مناسب یك فضا آن فضا را خوشامد و چشم نواز كند. نورپردازی در كنار ابعاد زیباشناختی، بعد عملكردی هم دارد. نور مناسب در طول شب در یك فضای داخلی می تواند حس محدود بودن یا ابهام و هراس را بر طرف كند. نور مناسب یك اتاق حتی می تواند چهره آدمی را گرم و صمیمی كند. به كمك نورپردازی می توان یك فضای داخلی را به جزایر نورانی متنوعی تبدیل كرد. پس، از باب مثال، غذاخوری باید نور ملایم و گرمی داشته باشد یا بهترین نورها برای حمام، منابع نوری كم ولتاژ هستند.

۲-  فرم را بشناس: فرم، توده فیزیكی یك شیء است كه سه بعدی بوده و وزن دارد. فرم معمولاً به پوسته بیرونی بنا نسبت داده می شود، در حالی كه فضای داخلی هم فرم خاص خود را تشكیل می دهد. معمولاً فرم فضای داخلی تابعی از عوامل مختلف است. دسترسی ها و سیركولاسیون مهمترین این عوامل هستند. هر چند نمود فرم بیشتر در پوسته بیرونی یك بنا است با این حال نمود بیرون و درون می تواند یك شكل نباشد.

۳- فضا را احساس كن: فضا را محدوده در دسترس كاربران دانسته اند. در طراحی داخلی معمولاً استفاده مؤثر از فضا و ارتباط آن با محیط، مهم است. مسأله ای كه در رابطه با فضا مطرح می شود، رعایت ابعاد انسانی در طراحی داخلی است. از قرن ها پیش رویكرد عمده فیلسوفان و معماران به عنصر فضا، برجسته بوده است. در طی سال های اخیر هم ارتباط بین ابعاد انسانی با فضاهای داخلی به یكی از فاكتورهای مهم طراحی بدل شده كه از آن تحت عنوان ارگونومی یا كار پژوهی در دید كلی و اندام سنجی (Anthropometry) در دید جزئی، یاد می شود. در طراحی داخلی می بایست رابطه درسـت انسان با فضا تعریـف شود و ابعاد بدن انسان ها برای سهولت دسترسی های فضایی مد نظر قرار گیرد.

۴- بافت را لمس كن: بافـت مشخصـه ای از یك شیء اسـت كه با لمس كـردن یا دیدن به چشـم می آید. بافت می تواند نرم یا خشن، كشیده یا برجسته، زبر یا مخملین و یا ابریشمی باشد. در طراحی داخلی پوسته ها و سطوح فضایی معمولاً بسته به عملكرد هر فضا تغییر می كند. چه بسا طراحی داخلی یك خانه نیازمند سطوحی نرم و منعطف باشد، اما فضای داخلی یك سینما چنین سطوحی را برنتابد.

۵- شكل را بیازمای: شكل، خط بیرونی یك شیء را تشكیل می دهد. در معماری معمولاً شكل و فرم را با هم اشتباه می گیرند. شكل یا صورت معادله كلمه Shape فرنگی است؛ در حالی كه فرم املای فارسی همان Form  است. معمولاً شكل ها یا طبیعی هستند یا غیـرقابل مشاهـده یا هندسی. در تركیب بندی یك فضا شكل اشیـا عامل تعیین كننده ای است. طراحان داخلی به كمك این عامل می توانند تركیبات بصری گوناگونی پدید آورند.

۶- رنگ را در هم بیامیز: در تعریف رنگ آن را خاصیت بصری فرم دانسته اند. در حقیقت عنصر فرم از طریق رنگ معنا می یابد. رنگ در طراحی داخلی احساس آدمی را تحت تأثیر قرار داده و روی فرم تأكید می كند، ضمن آنكه رنگ، حس مقیاس را هم موجب می شود. كاربرد رنگ هم، از یك فضای داخلی به فضای دیگر فرق می كند و در كاربرد رنگ، توجه به خصلت های روانی آدمیان ضرورت تام دارد.

۷- حجم را بشناس: حجم عنصر مهم طراحی داخلی است. در معماری سنتی ایران، شاهد فضاهای پر و خالی احجام معماری هستیم. مقرنس ها و گوشواره ها خود بخشی از احجام خالی هستند. در این معماری مسایل حجمی اهمیت زیادی دارد. ما فضای داخلی را به واسطه لایه بیرونی بنا درك می كنیم. این لایه بیرونی در حقیقت همان حجم كلی بناست. در معماری مدرن، معمار به انتزاع و جدایی پوسته یا حجم بنا از درون آن می اندیشد و این جاست كه دیوارها و سقف ها، فضایی تاكیدی ایجاد می كنند و خود را از قید و بندهای فضای داخل رها می كنند. این جا طراحی داخلی به مثابه یك سامان یا روش معمارانه مطرح می شود.

 منبع:هنر دستی

+ نوشته شده توسط کدبانو در شنبه هفدهم آذر 1386 و ساعت 8:35 |
افزودن حاشيه‌هاي زيبا و متنوع به پارچه‌هاي روميزي و دستمال سفره‌ها، كار ساده‌اي است كه به آساني سيماي ظاهري ميز غذاخوري شما را دگرگون مي‌كند.

در واقع شما با صرف كردن اندكي وقت و سليقه، جلوه لوازم پارچه‌اي اتاق ناهارخوري را چندين برابر مي‌كنيد و ظاهري فاخر و متمايز به آنها مي‌دهيد. تزئيناتي هم كه به لبه‌هاي پارچه يا دستمال سفره افزوده مي‌شوند، لوازمي گرانبها نيستند. انواع دكمه، مهره، صدف، دانه تسبيح، منگوله، شرابه، نوارهاي ريشه‌دار، يراق، پولك و منجوق و مليله و خلاصه هر چه در اختيار داشته باشيد و با پارچه مورد نظر شما هماهنگي داشته باشد، مي‌تواند به‌عنوان تزئين، لبه‌هاي روميزي يا روتختي شما را جلوه ببخشد. به‌منظور ايجاد تنوع، مي‌توانيد پارچه‌هاي چهارگوش كوچك و بزرگ براي رومبلي تهيه‌ كرده، دور تا دور آنها را با منجوق و مليله و مهره‌هاي رنگين، تزئين كنيد و پارچه‌ها را با توجه به تغيير فصل روي مبل و صندلي‌ها و ميزهاي عسلي اتاق پذيرايي يا نشيمن بيندازيد. موارد استفاده از چنين پارچه‌هاي زيبايي، بي‌شمار است و خودتان با توجه به نياز و مورد مصرف‌تان، مي‌توانيد در جاهاي مختلف خانه اين پارچه‌هاي دست‌دوزي شده را به كار ببريد.
پارچه‌هايي كه بافت درشت دارند، براي درست كردن دستمال‌سفره مناسبند، ضمن اين‌كه مي‌توان تار و پود آنها را ملاك و الگو قرار داد و روي آنها با نخ‌هاي كلفت، حتي كامواهاي رنگي، گوبلن‌دوزي يا شماره‌دوزي كرد. فراموش نكنيد كه دستمال‌سفره‌ها و ديگر پوشش‌هاي ميز ناهارخوري بعد از هر بار استفاده بايد شسته شوند و طبيعتاً اين‌گونه لوازم خيلي زودتر جلوه خود را از دست مي‌دهند، بنابراين خوب است طرح‌‌هاي ساده‌تر را به‌كار گيريد كه در اسرع وقت حاضر شوند و زيبا هم باشند اما از آن‌جا كه براي فراهم كردن اين پارچه‌هاي زينتي وقت صرف مي‌كنيد، اين توصيه‌ها را در نظر داشته باشيد: اول اين‌كه مطمئن شويد پارچه روميزي شما آب نمي‌رود. بعد هم از تزئينات و لوازمي استفاده كنيد كه قابل شست‌وشو باشند؛ براي مثال امتحان كنيد كه نخ‌گلدوزي پس از شست‌وشو و آبكشي رنگ ندهد، سپس آن را به كار ببريد. به‌طور كلي، صدف‌ها، مهره‌ها و يراق‌هاي تزئيني را نبايد در ماشين لباسشويي بيندازيد، چون ممكن است اين‌گونه تزئينات به‌راحتي جدا شوند يا بشكنند.
- براي داشتن دستمال سفره‌اي با طرح زيبا، پارچه‌اي مربع شكل با ابعاد 30سانتيمتر تهيه كرده، دور آن را با نخ هم‌رنگ چرخ كنيد. روي صدف‌هاي دريايي به وسيله مته سوراخ‌هاي ريزي به‌‌وجود آوريد و آنها را به فاصله‌10 سانتيمتر از يكديگر، به لبه‌هاي پارچه مورد نظرتان كوك بزنيد.
- ظروف نقره و سيلور روي اين روميزي ساده و باوقار، جلوه‌اي افزون پيدا كرده‌‌اند. شمع‌هاي روشن و چند شاخه گل رز طبيعي، زيبايي اين طرح را تكميل مي‌كنند.
- شما مي‌توانيد با پارچه كتان ساده دستمال سفره يا روميزي و روتختي تهيه كنيد و با متصل كردن منجوق و مليله‌هاي تزئيني، با صرف زماني اندك در حدود يك ساعت، به پارچه مورد نظر خود، ظاهري مجلل و گرانقيمت بدهيد. مي‌توان روميزي آبي خوش‌رنگي را با مهره‌اي شيشه‌اي آبي‌رنگ و مرواريد‌هاي نقره‌اي مزمن شده ، سيمايي فاخر داد.
- پارچه تور نازك به رنگ طلايي با ريسماني هم‌رنگ يراق دوزي شده و روي زمينه آبي سير، طرحي گرم و دلنشين را رقم مي زند. اصولاً رنگ‌هاي براق و طلايي در طرح‌هاي آسيايي كاربرد بيشتري مي‌يابند.


 

+ نوشته شده توسط کدبانو در یکشنبه سیزدهم خرداد 1386 و ساعت 11:0 |